Kadraj 'da Van Gölü Ekspresi

Kadraj 'da Van Gölü Ekspresi09 Sep 09:00 - 13 Sep 15:00 - Izmir
Kadraj Fotoğraf Atölyesi

Route

GEZİ TARİHİ: 09 - 13 EYLUL 2018

09.09.2018 : Siz dostlarımız ile doğunun hazinelerini keşfetmeye devam ediyoruz. Dostlarımızla Ankara'da buluşup Van Gölü Ekspresinde bizi bekleyen vagonumuza yerleşiyoruz.

10.09.2018 : Saat 12:00 de Tatvan tren garından alarak bir sahil kasabasını andıran Tatvan’ı gezmeye başlıyoruz. En son 1441 ile 1443 yılları arasında faaliyete geçmiş olan Nemrut Dağı Krater Gölü'nü görmeye gidiyoruz. Krater Gölü Gezimizin ardından Tatvan’da Öğle yemeğimizi alıp Ahlat’a doğru yola çıkıyoruz. Ahlat’ta Selçuklulardan günümüze kalan Emir Bayındır Kümbeti, Çifte Kümbetler, Ulu Kümbet ve Selçuklu Mezarlığı'nı gördükten sonra Muradiye’ye giderken Adilcevaz ve Erçiş ten geçiyor yolumuzun üzerinde bulunan 4050 mt yüksekliğinde ki Süphan Dağını görüyor Alparslan'ın destan yazdığı Malazgirt savaşının yaşandığı ovanın yakından geçiyoruz. Ahlat aynı zamanda Anadolu’da çok azalmış olan “bastonculuk” geleneğinin günümüzde sürdürüldüğü en önemli merkezlerden biridir. Akabinde dönüşte 5 Minaresiyle konu olan Bitlis gezimizde Bitlis’te İhsaniye Medresesi ve Külliyesi ile Etnografya Müzesinin gezilmesinin ardından otelimize hareket. Konaklama otelimizde.11.09.2018: Otelde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından AKDAMAR ADASI’NA geçiyoruz. Ada üzerinde efsanelere konu olmuş,dünyada ilk Papaz yetiştiren okullardan biri olan AKDAMAR Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Her yıl yapılan resmi ayine ev sahipliği yapan kilise özellikle Ermeni Ortodoks dini geleneğini ve mimari yapısını en iyi veren kilisedir. Kilisenin dış duvarları üzerindeki İncil, Tevrat ve Kur’an-ı Kerim’den alıntı sahnelerin ve mitolojik olayların taş kabartmalarını inceliyoruz. Tur sonrası geceleme otelimizde.

12.09.2018: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, DOĞUBAYAZIT’A hareket ediyoruz. Yol güzergâhımızda bulunan, MURADİYE ŞELALESİ’NE uğruyor, doğal asma köprüden geçerek, sade güzelliği ile göz kamaştıran bu büyüleyici yerde, şelalenin akışını izliyoruz. Çay ve fotoğraf molası sonrası,Osmanlılarla Safevi Devleti arasında olan Çaldıran Savaşı' nın yapıldığı ovayı geçip panoramik olarak Tendürek Volkanik Dağı' nın sönmüş lavlarını 2644 rakımda fotoğraflayıp, görkemli AĞRI DAĞI (Ararat) manzarası eşliğinde DOĞUBAYAZIT'A varıyoruz. Öğle yemeği için vereceğimiz molanın ardından, Topkapı Sarayı’ ndan sonra ikinci büyük yapılar topluluğu olan ve Lale Devrinin en büyük anıtsal yapısı olarak kabul edilen, yapımı 99 yıl süren İSHAK PAŞA SARAYI’ nı geziyoruz. Sonrasında, yöreye özgü halı ve kilimlerin en güzel örneklerini göreceğimiz Urartu Halı Kilim Mağazası’ nı ziyaret ettikten ULUPAMIR KOYU’NE doğru yola çıkıyoruz. Van'ın erciş ilçesine bağlı, erciş'in 32 km kuzeyinde, 2007 sayımına göre 1642 nüfuslu köy. 300 hanelik köyde 1982 yılında Türkiye'ye getirilen Pamir Kırgızları yaşamaktadır. Kırgızistan'dan Tacikistan'a, oradan Çin'e, sonra Afganistan, Rusya, Çin ve Pakistan arasındaki 4500 metre rakımlı Pamir yaylasına göçeden 600 ailelik Pamir kırgızları 1978 yılında Pakistan'a, oradan da Türkiye'ye göçmüşlerdir. 1987 yılından beri bu köyde yaşayan ve hayvancılık yaparak geçinen köy nüfusu yavaş yavaş İstanbul'a göç etmektedir. Köy toprakları, geçmişte altındere harası olarak bilinen devlet üretme çiftliği arazisi üzerindedir. Kırgızistan'da milli spor olarak kabul edilen, özel günler ve düğün törenlerinde oynanan Buzkaşı (Kökbörü) oyununda biniciler maharetlerini sergiliyor. Oyunda iki takıma ayrılan biniciler, yerdeki oğlak postunu kapmanın mücadelesini verirken, tozlu alanda çekişmeli geçen oyun, post parçalanıncaya kadar devam ediyor. Mücadele renkli görüntülere sahne olurken, mahalle sakinleri de bu çekişmeyi keyifle izliyor. Daha sonra tekrar otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

13.09.2018: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, dağların çevrelediği ‘’GÜNEŞ ÜLKESİ’’ Urartuların başkenti VAN’ da, ESKİ VAN (Tuşba) gezisiyle turumuza devam ediyoruz. Pers, Urartu, Ermeni, Selçuklu ve Osmanlı Kültürüne tanıklık ederek, Van Kalesi Gezisi, Argişti Mezar Odasını ve Van Kültür Evini ziyaret ediyoruz. Ardından,Arubani Art Gezisi(Van Kedi Evi, Urartu Gümüş Sanatı ve Ermeni Savat Gümüşü…) gezileri vealışveriş sonrasında, unutamayacağımız anılarımızla VAN’ a veda ediyoruz. Havalimanına transfer. Sunexpress uçağı ile 14:35’de İzmir’e hareket

Dahil Olan Hizmetler :

Tren Biletleri
3 Gece konaklama
Türsap belgeli Ulaşım ve Rehberlik
Otelde Kahvaltı

Kontejan : 40 Kişi
Kişi Başı 500 TL ...

İletişim : 0 533 926 87 38


Past Events

Eber Gölü ve Çevre Gezisi

21 Apr 00:00 - 22 Apr 15:00 21 Apr 00:00 - 22 Apr 15:00 - Izmir Izmir
Kadraj Fotoğraf Atölyesi Kadraj Fotoğraf Atölyesi
Merhaba Sevgili Dostlar. Bu gezimizde Afyon ili sınırlarında bulunan Eber gölü ve Çevresindeki Köyleri ziyaret edeceğiz. Vaktimize göre Afyon yada dönüş rotamız üzerindeki...   More info


© 2019 Siguez