Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri (TSV Onaylı)

Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri (TSV Onaylı)19 May 10:00 - 20 May 19:00 - Izmir
İzmir Psikoloji Merkezi

Route
More info

ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ:
goo.gl/forms/0iVeQcD9qp0bmtsx2


Not: Ön Kayıt Formunu doldurduktan sonra, ön kayıt bedelini (250 TL) bilgisi verilen banka hesabımıza yatırmanız gerekmektedir. Ödeme yaparken lütfen açıklama kısmına isim ve soyisminizi ekleyiniz veya dekontu e-posta adresimize (info@izmirpsikolojimerkezi.com) isim ve soyisminizle birlikte gönderiniz.

Katılım listesi ön kayıt bedeli ödeme sırasına göre oluşturulacaktır, ön kayıt bedeli ödemeyen kişilerin formları geçersiz sayılacaktır.Katılım kontenjanlarını korumak adına kişi kaynaklı bir iptal söz konusu olduğunda ön kayıt bedelleri iade edilmeyecektir. İzmir Psikoloji Merkezi kaynaklı bir iptal durumunda yapılan ödeme kişilere iade edilecektir.

Tarih ve Saatleri:

19-20 Mayıs 2018

Saat: 10.00 – 20.00

Kimler Katılabilir: Çocuklarla çalışan veya kendini bu alanda geliştirmek isteyen uzmanlar ve ilgili alanların lisans öğrencileriKontenjan sınırlı tutulmaktadır. Kontenjan dolduğu taktirde ön kayıt sistemi kapatılacaktır.
Katılımcılar TÜRKİYE SAĞLIK VAKFI ONAYLI UYGULAYICI SERTİFİKASI almaya hak kazanacaktır.

Ücret:

650 TL - (14 testin materyali dahildir.)


Hesap Bilgisi:


Hesap Bilgisi:
AHMET YAVUZ ÇALIŞIR
İŞ BANKASI / ALSANCAK ŞUBESİ

IBAN: TR25 0006 4000 0013 4011 1173 68
(Banka işlem ücreti olarak ATM'den 7 TL, İnternet şubesinden 4 TL kesinti yapmaktadır. Lütfen göz önünde bulundurunuz.)

Ödeme Planı:
Ön kayıt ödemesi (250 TL) tamamlandıktan sonra geri kalan ücret (400 TL) 19 Mayıs 2018'de eğitim günü ödenecektir.

Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri
Amacı:

1. Çocukları sağlıklı bir şekilde gözlemlemek ve gelişimlerini takip edebilmek için, bir takım değerlendirme araçlarını bilmek ve bunları etkin bir şekilde kullanabilmek için yeterli donanım, bilgi ve beceriye sahip olmak.

2. Normal ve anormal dışı davranış gösteren tüm çocukların gelişim takibinin yapılabilmesi ve normal seyrinde gitmeyen gelişim alanlarının saptanabilmesi için uygun değerlendirme aracının kullanılabilmesi.

3. Takvim yaşına uygun beklenen gelişimi göstermeyen çocukların erken dönemde keşfedilip, gelişim değerlendirmelerinin yapılıp, gerekli olduğu taktirde uygun yönlendirme ve müdahalelerini sağlamak.

İçeriği:

Bu program 3 modülden oluşacak şekilde hazırlanmıştır.

MODÜL 1: Çocuğun Psikolojik Değerlendirilmesi

1) Psikolojik Değerlendirme Süreci

2) Psikolojik Değerlendirme Sürecini Etkileyen Etmenler

3) Aile Öyküsü

4) Gözlem ve Görüşme

MODÜL 2: Değerlendirmede Kullanılan Psikolojik Testler

1) Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE):Ankara Gelişim Tarama Envanteri, 0-6 yaş bebek ve çocukların şu andaki gelişimini ve becerilerini annelerden alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirmektedir. Çocuğu en iyi tanıyan kişiler olarak annelerin çocuk hakkında verdikleri bilgiler uzun süreli gözleme dayanmaktadır. Çocukların Dil- Bilişsel, İnce Motor, Kaba Motor ,Sosyal Beceri bakım gelişim alanları ve genel gelişim düzeyini tespit etmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.

2) Gesell Gelişim Figürleri Testi: Arnold Gessel tarafından geliştirilen ve 10 geometrik şekilden oluşan test çocuklarda ince motor gelişimi ve görsel algı düzeyini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

3) Peabody Resim Kelime Tanıma Testi: 2-11 yaş arası çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan, resim kelime eşleştirme testidir.

4) Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi: L.A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, 5-11 yaş arasındaki çocuklara bireysel olarak uygulanır. Bu test, çocuklarda görsel motor algıyı değerlendirmek için gelişimsel bir test olarak kullanılmaktadır.

5) D2 Dikkat Testi: 9-60 yaş arasına uygulanan bir dikkat testidir. Test, seçici dikkati belirlemek için geliştirilmiştir. Ayrıca “psikomotor hız”, “gösterilen performansın kalitesi” gibi dikkatle ilgili becerilerde bu testte değerlendirilmektedir. Bireysel ve grup olarak uygulanabilecek tek form vardır. En fazla 8 dakika içerisinde test sonlandırılmalıdır.

6) Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun çizdiği insan resmi ile değerlendirildiği bir testidir.

7) Frostig Gelişimsel-Görsel Algı Testi: Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 4 ile 8 yaş arasındaki çocuklar başta olmak üzere uygulanabilen bir görsel algı testidir. Bireysel ve grup olarak uygulanabilmektedir. Bu testte “Görsel Algılama” beş alanda incelenmiştir. Bunlar;

-El-Göz Koordinasyonu

-Şekil-Zemin Ayırımı

-Algılama Sabitliği

-Mekanla Konumun Algılanması

-Mekan İlişkilerinin Algılanması

8) Benton Görsel Bellek Testi: 8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı, ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir. Bireysel olarak uygulanan bir performans testi olup görsel belleğin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

9) Kelime Söyleyiş Testi: Çocuğun konuşmada yanlış çıkardığı seslerin belirlenmesinde ve artikülasyon bozukluğu olan çocukların değerlendirilmesinde kullanılan bir testtir. İfade edici dil becerilerini ölçer. Bu test sonucuna göre çocuğun dil ve konuşma ile ilgili eğitimi planlanır.

10) Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen bir okul olgunluk testidir. Metropolitan Okul Olgunluk Testi; Kelime Anlama, Cümleler, Genel Bilgi, Eşletirme,Sayılar, Kopya Etme gibi 6 alt test ve toplam 100 maddeden oluşur.

11) Catell 2-A Zeka Testi: 7 yaş 6 ay ile lise dönemi çocuklara uygulanan zeka testidir. Bireysel ve grup olarak uygulanabilen bir performans testidir.

12) Catel 3-A Zeka Testi: Üniversite eğitimi almış bireylere uygulanan zeka testidir. Bireysel ve grup olarak uygulanabilen bir performans testidir. Kliniklerde zihinsel gelişim geriliği gösterenleri tespit etmede kullanılır.

13) Porteus Labirentleri Testi: Çocuk ve yetişkinlere uygulanan ve görsel-mekânsal alanda planlama yapabilme ve öngörü yeteneğini ölçen bir testtir. Bireysel ve grup olarak uygulanabilen bir performans testidir.

14) Frankfurter Dikkat Testi: 60-72 ay arası çocukların dikkatini 90 saniyede değerlendirmek üzere planlanmış bir performans testidir.

MODÜL 3: Rapor Yazma – Etik İlkeler – Değerlendirme

1) Rapor Yazma Teknikler

2) Uygulama ve Değerlendirmede Temel Olan Etik İlkeler

Eğitimci:

Uzman Psikolog İpek Erdoğan

Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğrenim görmüş ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyofizik yüksek lisansını tamamlamıştır.

Meslek yaşamı boyunca ruh sağlığının farklı alanlarında çalışmalar yürütmüş, İzmir’in en saygın kurumlarında psikolojik danışman olarak görev almış ve üniversitelerde uzmanlığı doğrultusunda dersler vermiştir. Çalıştığı kurumlarında bazıları Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medical Park Hastanesi, Clinic Agora ve İzmir Üniversitesi şeklindedir. Akademik yaşantısı boyunca uluslararası hakemli birçok dergide makaleleri yayınlanmış, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan bildirileri basılmıştır.

Nöropsikoloji ve fizyolojik psikoloji alanlarında uzmanlaşan Erdoğan’ın başlıca çalışma konuları nöropsikolojik testler, travma ve krize müdahale, psikososyal destek, bilinçaltı süreçler, beyin plastisitesi, neurofeedback, biofeedback, zaman yönetimi, stres yönetimi, ekip çalışması, iletişim becerileri, sınav kaygısı şeklindedir.

Verdiği eğitimler;

Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri Eğitimi

Fizyolojik Psikoloji ve Sinirbilim

Travma ve Krize Müdahale Eğitimi

Psikososyal Destek Eğitimi


Past Events

MMPI Uygulayıcı Eğitimi

29 Apr 10:00 - 18:00 29 Apr 10:00 - 18:00 - Izmir Izmir
İzmir Psikoloji Merkezi İzmir Psikoloji Merkezi
Ön Kayıt Formu için TIKLAYINIZ: https:/goo.gl/forms/dMIqIzn3LRXL6wAj2 Not: Ön Kayıt Formunu doldurduktan sonra, ön kayıt bedelini (150 TL) bilgisi verilen banka hesabımıza...   More info

Çocuk ve Ergen BDT - Dr. Nevin Dölek

12 May 10:00 - 13 May 18:00 12 May 10:00 - 13 May 18:00 - Izmir Izmir
İzmir Psikoloji Merkezi İzmir Psikoloji Merkezi
ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ: https:/goo.gl/forms/MDvVZnQyDFtv99rj2 Not: Ön Kayıt Formunu doldurduktan sonra, ön kayıt bedelini (250 TL) aşağıda bilgisi verilen banka...   More info


© 2019 Siguez